AKTUALNE WYDARZENIE:

WĘGORZYNO

22.07.2017

Weź udział!

Zobacz plakat wydarzenia:


MINIONE WYDARZENIA:

Włocławek

17.06.2017

Zobacz wydarzenie

Świdwin

29.04.2017

Zobacz wydarzenie

Siemianowice Śląskie

09.04.2017

Zobacz wydarzenie

Wasilków, k. Białegostoku

25.03.2017

Zobacz wydarzenie

Częstochowa

18.02.2017

Zobacz wydarzenie

Koszalin

04.12.2016

Zobacz wydarzenie

Katowice

15.10.2016

Zobacz wydarzenie

Mapa Życia to cykl wydarzeń na terenie całej Polski w szczytnych celach. 9 miast, 9 biegów, 9 okazji, by uratować komuś życie. Pod szyldem “Mapa Życia” biegamy wspólnie od października, aż do lipca, w Katowicach, Koszalinie, Częstochowie, Wasilkowie (k. Białegostoku), Siemianowicach Śląskich, Świdwinie, Włocławku, Węgorzynie. 

 

Sam bieg jest otoczony wieloma akcjami towarzyszącymi: od akcji informacyjnych po prężnie działające stanowiska do rejestracji dawców szpiku. Do tej pory podczas wydarzeń na terenie różnych miast Polski, do bazy dawców szpiku kostnego dołączyło aż 139 osób!

 

 

Międzypokoleniowa promocja aktywności fizycznej oraz dawstwo szpiku

Mapa Życia to biegi charytatywne dla dorosłych, zawody Nordic Walking na dystansie 5 kilometrów, Marsz Malucha dla najmłodszych, podczas którego pokonać należy 400 metrów oraz wydarzenia towarzyszące, połączone z akcjami informacyjnymi oraz rejestracją kandydatów na dawców szpiku.

 

Wystarczy zgłosić się do oznaczonego punktu, by w mniej niż 5 minut pobrać wymaz i wypełnić odpowiednią deklarację. Udział w Mapie Życia oraz rejestracja jest wspaniałym darem dla wszystkich tych, którzy zmagają się z nowotworami krwi. Liczymy na Twoją pomoc oraz wsparcie – wspólnie podarujmy im cząstkę siebie i dajmy nadzieję na pełne wyleczenie!

 


Mapa Życia – wydarzenie dla całej rodziny!

Nie musisz być sportowcem, by pomóc i wziąć udział w Mapie Życia. Oprócz biegów, Mapa Życia to także Miasteczko Zdrowia, czyli miejsce, w którym promujemy zdrowy styl życia i profilaktykę na co dzień. W Miasteczku Zdrowia będzie można bezpłatnie odbyć konsultację z dietetykiem, czy poddać się badaniu poziomu cukru, ciśnienia, tkanki tłuszczowej czy jakości skóry lub stanu zdrowia płuc. Najmłodsi uczestnicy też nie będą się nudzić, biorąc udział w wielu konkursach z nagrodami, zabawach, animacjach i wartościowych spotkaniach.

 

Przed startem każdego z biegów, zawodnicy otrzymują od organizatorów atrakcyjne pakiety startowe, zaś na linii mety czekają na nich pamiątkowe medale! Najszybsi zawodnicy otrzymują puchary. Oprócz tego, każdy zapisany uczestnik bierze udział w losowaniu wartościowych nagród, takich jak smartfony czy vouchery do wykorzystania w wybranych miejscach. Część wpisowego przekazywana jest na cele charytatywne – każde miasto to wsparcie dla innej, potrzebującej osoby.

 

Mapa Życia w Siemianowicach

 

Do tej pory wspólnie udało nam się zdziałać wiele dobrego. W Katowicach pomagaliśmy wybitnej nauczycielce,​ która toczy walkę z nowotworem, Koszalin zaangażował się w pomoc dla ciężko chorego ks. Jerzego Krylika, zaś Częstochowa pomagała Oliwierowi Zielskiemu, chłopcu cierpiącemu na nowotwór. Wasilków mobilizował swoje siły, by wesprzeć Agnieszkę Hapon w przygotowaniach do przeszczepu.​ W Siemianowicach Śląskich wspieraliśmy Gosię Kaczmarczyk, która nie poddaje się w walce z glejakiem, a w Świdwinie – Łucję Śrubkę, maleńką dziewczynkę, która wraz z jej dzielnymi rodzicami zmaga się z zespołem wad wrodzonych.

 

Ambasadorzy Mapy Życia

Mapa Życia zrodziła się z pomysłu Fundacji Po Pierwsze, jednak organizacja kolejnych biegów nie byłaby możliwa bez wsparcia wielu osób, które zaangażowały się w ten projekt. Każde miasto, każde kolejne wydarzenie to także szereg osób, chcących bezinteresownie pomagać innym. Pomagają także gwiazdy znane ze świata sportu, muzyki czy telewizji. W Katowicach ambasadorem imprezy był Michał Wiśniewski oraz Piotr Pałka – medalista Polski w biegach przełajowych, zaś w Koszalinie wydarzenie promowali Beata Pawlikowska oraz Maciej Sochal – złoty paraolimpijczyk. Sportowe biegi i zawody Nordic Walking pod szyldem Mapy Życia wspierają także Marko Kantaneva (twórca Nordic Walking), Olek Klepacz z Formacji Nieżywych Schabuff,​ himalaista Marek Kamiński, lekkoatletka Karolina Jarzyńska-Nadolska, Stadion Śląski oraz Fundacja Chodzezkijami.pl. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i pomoc!

 

Dlaczego warto i jest to tak ważne?

Co godzinę jedna osoba dowiaduje się o nowotworze krwi, a dla niektórych jedyną szansą na ratunek jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. I w tym momencie możesz wkroczyć Ty, zapisany do Bazy Dawców Szpiku Kostnego. To nie jest trudne – wystarczy 15 minut, aby się w niej znaleźć. Boisz się konsekwencji Twojego zapisu? Nic strasznego Cię nie czeka! Jeśli zostanie znaleziony Twój genetyczny bliźniak, to pomoc i nadzieja na wyzdrowienie, którą mu niesiesz, jest równie bezbolesna, co zapisanie się do bazy.

 

 

Jak wygląda zabieg pobrania komórek macierzystych?

Istnieją dwie metody pobierania komórek – z krwi obwodowej oraz z talerza kości biodrowej. Pierwsza z nich stosowana jest w 80% przypadków i zazwyczaj wiąże się z jednodniowym pobytem w klinice pobrania. Na cztery dni przed pobraniem oraz w dniu pobrania dawca przyjmuje podskórnie czynnik wzrostu, którego działanie jest zbliżone do hormonu i powoduje uwolnienie komórek macierzystych, występujących głównie w szpiku kostnym, do krwioobiegu. Pobranie ich jest podobne do oddawania krwi, z tym że… krew do nas wraca. Tak zwany separator komórek oddziela komórki macierzyste od krwi, które zbierane są jako materiał przeszczepowy.

Druga metoda wiąże się z koniecznością zabiegu pod znieczuleniem ogólnym i pozostaniem w szpitalu od 2 do 3 dni. Cały zabieg trwa około godziny i podczas niego wykonuje się dwa niewielkie nacięcia, które goja się bardzo szybko. Pobierane jest około litra mieszanki złożonej z krwi i szpiku kostnego. Po zabiegu nie odczuwamy bólu – niedogodności, jakie mogą u nas wystąpić porównywalne są z tymi, które obserwujemy po uderzeniu np. w krawędź stołu.

 

 

Bycie dawcą? To lubię!

Każdy z nas ma w sobie piękno, które choć niewidoczne na zewnątrz, wiele razy może uratować życie. Mamy go w sobie wystarczająco dużo, aby dzielić nim radość z innymi! ​ Na wydarzeniach z cyklu MAPA ŻYCIA wspólnie szukamy bliźniaków genetycznych, którzy w przyszłości mogą uratować czyjeś życie, dzieląc się swoim szpikiem kostnym z osobami cierpiącymi na nowotwory i choroby.

Coraz więcej osób decyduje się na zapisanie się do bazy – wśród nich jest wiele gwiazd, takich jak Doda czy też Miss Polonia – Marcelina Zawadzka. Pomimo tego, że baza dawców stale się powiększa, nie oznacza to że liczba przeszczepów wzrosła. Stale poszukiwani są nowi dawcy, którzy mogą pomóc znaleźć bliźniaka i uratować mu życie. Pomaganie jest sexy, a dlaczego? Ponieważ masz w sobie piękno, które choć niewidoczne na zewnątrz wiele razy może uratować cudze życie. Uwierz nam, że masz go w sobie wystarczająco dużo, aby dzielić nim radość z innymi! Zachęcamy do udziału w naszych wydarzeniach z cyklu Mapa Życia i wspólnego ratowania innych. Do zobaczenia w całej Polsce!

 

Bez nich by się nie udało!

Bez zaangażowania wielu osób, firm i fundacji, nie bylibyśmy w stanie zrobić tyle, ile udało się osiągnąć!​

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Po Pierwsze, której motto brzmi „jedna szansa na milion to więcej niż zero”. Do grona przyjaciół MAPY ŻYCIA należy także Drużyna SzpikuFundacja DKMS oraz Fundacja Przeciwko Leukemii. Oprócz tego, organizatorzy MAPY ŻYCIA otrzymują także ogromne wsparcie od Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w poszczególnych miastach.​

To dzięki wzajemnej współpracy podczas naszych imprez do bazy dopisują się kolejni​ potencjalni bliźniacy genetyczni.​

Partnerzy Mapy Życia